Spotrebné úvery nezlacneli

05.10.2015 16:26

Súčasné tlačenie peňazí však nedokázalo smerom nadol stlačiť priemerné úroky pri spotrebných úveroch slúžiacich najčastejšie na kúpu auta a rekonštrukciu bytu. Priemerné úroky pri spotrebných pôžičkách sú aktuálne 13,65 percenta, čo je o niečo viac ako minulý rok, keď banky priemerne požadovali úrok 13,47 percenta. Na priemernú cenu spotrebných úverov tak tlačenie peňazí nemalo žiadny vplyv.

Aj pri spotrebných úveroch sa dajú nájsť rôzne akcie s úrokom pod sedem percent. Nezáujem ľudí môže byť spôsobený nízkou motiváciou finančných poradcov o prevedenie klienta k lacnejšej konkurencii. Provízia zo 60-tisícovej hypotéky je totiž o dosť väčšia ako zo spotrebného úveru vo výške 6-tisíc eur. „Preto je dôležité, aby si ľudia vždy porovnali viacero bankových ponúk a snažili sa aj sami vybrať si najvýhodnejšiu pôžičku,“ odporučil Maroš Ovčarik, výkonný riaditeľ spoločnosti Finančný Kompas.

Vysoký záujem ľudí o bankové úvery je okrem nízkych úrokov spôsobený aj rastúcou ekonomikou, prinášajúcou pokles nezamestnanosti. „Tak ako je rast hrubého domáceho produktu na Slovensku rýchlejší ako v eurozóne, tak je aj rast úverov domácností dlhodobo rýchlejší ako v eurozóne,“ povedal Róbert Prega, hlavný analytik Tatra banky.

Hlavným dôvodom prudkého rastu je fakt, že hypotéky sa na Slovensku začali prakticky poskytovať až od roku 2002. „Do roku 2009 sme mali bežne rast celkových úverov domácností okolo 25 až 30 percent, zatiaľ čo v eurozóne to bolo okolo 5 až 10 percent,“ priblížil Prega. Po roku 2009 prišiel zlom a rast úverov domácnostiam sa v eurozóne v podstate až dodnes nenadýchol k výraznému oživeniu úverovania domácností. „Po roku 2009 vidieť na Slovensku zmenu, no tempá rastu ostali stále pomerne vysoké, medzi 10 až 14 percentami,“ uviedol Prega.

 

Zdroj: Pravda.sk

Späť

Kontakt

Profic s.r.o.
Hlavná 68, Košice
3. poschodie, blok B

0919043903

Profic s.r.o. podriadený finančný agent pre spoločnosť Consumer Finance Holding

Vytvorte si webové stránky zdarma!Webnode